Munkaerőpiaci Előrejelzés
Back

ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzés 2024 Q4

2024 negyedik negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 18 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében az elmúlt öt évben csak 2022 első negyedévében volt példa– derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A ManpowerGroup a világ 42 országában, több mint 40 ezer munkáltató körében folytatta le negyedéves felmérését, melynek keretében Magyarországon a munkáltatók 525 fős reprezentatív mintájában szereplőket kérdezték meg 2024 negyedik negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról.

 

Létszámváltozások

 

A válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) +17 százalékos átlagos értéket ért el, ami 3 százalékponttal magasabb az előző negyedéves értéknél, éves szinten pedig 5 százalékpontos növekedést mutat. A bővítést tervezők 35 százalékos aránya mellett az átlagosnál magasabb, 44 százalékos azok cégek aránya, amelyek a következő negyedévet változatlan létszámmal képzelik el, miközben a bizonytalanok aránya 3 százalékra csökkent.

 

Munkaerőpiac változása

 

„Az utolsó negyedévre vonatkozó várakozások azt mutatják, hogy növekszik az optimizmus a hazai vállalkozások körében – mondta Fehér Tamás, a Manpower magyarországi, horvátországi és szlovéniai ügyvezető igazgatója. – Ez azt eredményezheti, hogy az év végére felgyorsul a foglalkoztatotti létszám jelenlegi óvatos emelkedésének üteme a nemzeti statisztikákban. A pozitív várakozás azonban továbbra sem egyöntetű: az autóiparban tevékenykedő cégek például továbbra is visszaesésre számítanak, földrajzi szempontból pedig a Dél-Dunántúl az a régió, ahol az ottani vállalkozások kilátásai az év végéig borúsak maradnak.”

A 17 százalékos létszámbővítési mutató egy átlagos érték, az ország egyes régiói között jelentősek az eltérések. Országos átlag felettiek a munkáltatók várakozásai az Észak-Alföldön (NFM: +33%), illetve Budapesten (+26%). A többi régióban jóval kisebb mértékű növekedésre lehet számítani, a Dél-Dunántúl (-21%) pedig negatív kivételnek számít: itt jóval többen jeleznek előre elbocsátást, mint munkaerőfelvételt.

A létszámnövelést tervezők aránya a 10-50 közötti, illetve az 1000 fő feletti vállalatok körében a legnagyobb (NFM: 26-27%) Más méretkategóriákban átlag alatti a létszámnövelési várakozás, a 250-1000 fő között foglalkoztató cégek körében pedig inkább stagnálást jeleznek előre a válaszadók.

Az egyes szektorokat vizsgálva szintén számottevő eltérések tapasztalhatók. Mérsékelt létszámcsökkenés várható a logisztika és autóipar (NFM: -7%), illetve az energia és közmű (-4%) területeken működő cégeknél. A legnagyobb létszámbeli felfutásra ugyanakkor a kommunikációs szolgáltatások (+32%), az információtechnológia (+30%), illetve a pénzügy és ingatlan (+28%) ágazatokban számítanak. Átlag körüli lehet a növekedés az alapanyag- és feldolgozóiparban (+19%), valamint az egészségügy és élettudományok (+17%) cégei körében. A lakossági fogyasztás visszafogott élénkülését jól mutatja az a tény, hogy a fogyasztói javak és szolgáltatások (+12%), területén a fentieknél szerényebbek a kilátások.

Az előző negyedévhez képest nemzetközi téren is kismértékű javulás tapasztalható a munkaerőpiaci kilátásokat illetően. A mutatószám jelenleg igen magas, 25 százalékon áll, ami 3 százalékponttal haladja meg az előző negyedéves szintet. Visszaesést a vizsgált 42 ország egyikében sem várnak, de gazdasági nehézségei miatt Argentína (+4%),Chile (+8%) és Hongkong (+8%) csak lassú növekedésre számíthat, és politikai okok miatt ugyanez a helyzet Izraellel (+8%) is. Európában a világátlagtól valamelyest elmaradó a várakozás, az öreg kontinensen a legszélesebb körben Svájcban (NFM: +32%), Hollandiában (30%), valamint Írországban (28%) terveznek munkaerő-bővülést. Európán kívül elsősorban Indiában (+37%), Costa Ricában (36%), az USA-ban (34%) és Brazíliában (32%) várják a legnagyobb arányú állomány-bővülést az ottani munkáltatók.

A felmérés változó összeállítású részében ezúttal többek között arra kérdeztek rá, hogy a válaszadók milyen intézkedéseket tesznek a munkaerő megtartásának elősegítése érdekében. A hazai cégek válaszaiból az derül ki, hogy a legnagyobb arányban (49%) a munka és magánélet közti egyensúly javítását igyekeznek elősegíteni. 38 százaléknyian több előmeneteli lehetőséget igyekeznek megteremteni alkalmazottaik számára. Szintén népszerű módszer a legújabb technológiai eszközök biztosítása (34%), a menedzsment támogató attitűdjének növelése tréningekkel (33%), illetve a munkavállalók stresszfaktorainak csökkentése (32%).

A környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) stratégia szerinti működés a vállalatok számára számottevő munkáltatói döntésekkel jár. A következő 12 hónap során a megkérdezett vállalatok 46 százaléka meglévő szakértőinek továbbképzésével tervezi az ESG-stratégiájának megvalósítását, 40 százalék új szakértő(k) toborzását (is) tervezi, 22 százalékuk külső tanácsadók alkalmazásán is gondolkodik.

Kattints ide az összefoglaló letöltéséhez!

Érdekel a teljes riport? Töltsd ki az űrlapot, és mi közvetlenül elküldjük Neked a saját példányod!

Other news

kis kép

ManpowerGroup Employment Outlook Q1 2025

Despite ongoing uncertainties about the resumption of economic growth, domestic companies are optimistic about the upcoming year based on their…
meos

Confidence and Retention: Insights on Young Workforce

Young workers demonstrate significant self-assurance in their professional skills, with 84% expressing confidence in their abilities. However, this…
Meet & Greet party

First Manpower Slovenia, Croatia and Hungary Meet & Greet Event

This September marked a significant milestone for the teams from Manpower Slovenia, Hungary, and Croatia. For the first time since joining under the…
loading-gif